Termal Turizm

Termal Turizm Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ana Termal Terapi Uygulamaları

 

Her su tedavisi, farklı hastalıklara iyi gelen özelliklere sahiptir. Ana termal terapi uygulamaları başlıca; SPA hamamı, çamur (Peloid) uygulaması, gaz banyosu, içme kürleri, inhalasyon tedavisi ve deniz tedavileridir (Talasoterapi).

 

Spa Hamam

 

‘’Sanus Per Aquam’’, yani ‘’sudan gelen sağlık’’ anlamını taşıyan SPA’nın tarihi Roma’ya kadar uzanmaktadır. SPA & termal ayrıca özellikle günümüzde bireylerin ruhsal ve fiziksel olarak tedavi gördüğü, rahatladığı, iyileşebildiği terapi merkezleri anlamını da taşımaktadır.

 

Çamur (Peloid) Uygulamaları

 

Çamur uygulamalarının vücuda geri dönüşü oldukça faydalı şekilde gerçekleşir. Peloid çamuru uygulamaları özellikle romatizmal hastalıklar, bel ağrıları, eklem hastalıkları ile kronik hastalıkların yanında travma ve depresyon gibi ruhsal problem dönemlerinde de başvurulan bir uygulamadır.

 

Gaz Banyosu

 

Termal turizm bünyesinde yapılan tedavilerden biri de gaz banyosudur. Gaz banyosu yaygın olarak karbondioksitle (Co2) beraber yapılmaktadır. Bu doğal kaynak suların birçoğunda karbondioksit gazı da bulunmaktadır. Karbondioksit gazı fazla olan suların, termal turizm işletmelerindeki bir diğer tedavi yöntemi olduğu bilinmektedir. Ülkemizde henüz çok bilinir hale gelmemiş olsa da çok faydalı olduğu tespit edilmiştir.

 

İçme kürleri

 

Mucizevi faydaları olan bir diğer tedavi yöntemi de içme kürleri! Karaciğer, safra kesesi, mide, bağırsak ve metabolizma hastalıkları için uygulanan içme kürlerinin yanında banyo kürleri de; kalp, dolaşım bozuklukları, romatizma gibi hastalıklar için uygulanmaktadır.

 

İnhalasyon Tedavisi

 

Katı halde bulunan ilaçların, gaz ya da buhar şeklinde akciğerlere verilmesi yöntemine inhalasyon tedavisi denmektedir. Bu uygulama, en eski tedavi yöntemlerinden de biridir. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) ile astımda en sık kullanılan bu tedavinin en mühim noktası verilecek dozun iyi ayarlanmasıdır.

 

Deniz Tedavileri (Talasoterapi)

 

Yunanca ‘’deniz’’ anlamına gelen ‘’talaso’’nun da köklü bir geçmişi vardır. Özellikle; sıcak deniz suyu yağmuru altında yapılabilen masajlar termal turizm tedavilerinin ayırt edici özelliklerinden biridir. Ayrıca tesis edilen deniz suyunun, yosun gibi denize özgü varlıklarla beraber tedavi uygulamalarında yer aldığı da bilinmektedir.

Türkiye’nin Termal Turizm Çeşitleri Arasındaki Yeri

 

     Türkiye'deki pek çok şehrin temiz havası, yeşil doğası, şehirden uzaklığı, termal sularıyla birleştiği zaman önemli tedavi uygulamaları bütünü ortaya çıkıyor. Türkiye çok fazla sayıda ve kalite konusunda iddialı termal su tesisine sahip. Sözgelimi; yapılan anket ve araştırmalar da göstermiştir ki göz ameliyatı için Türkiye’ye gelen bir turist, muayene ya da ameliyat sonrası iyileşme sürecini termal turizm işletmelerinde geçirebilir. Sağlık turizmini içeren bu termal turizm dünyası, Türkiye’de önem ve talep artışıyla tanınan önemli bir turizm türü olarak karşımıza çıkıyor. Son yıllarda da özellikle turistlerin gelmeleri ve artan talepleri doğrultusunda Türkiye’de de modern termal turizm uygulamaları hızlanmış ve geliştirilmiştir. Ayrıca ülkemizdeki birçok termal tesis ziyareti bayram, tatil ya da hafta sonları gibi çalışılmayan dönemlerde otele yakın mesafede yaşayan insanların gelip dinlenmeleri şeklinde de gerçekleşmektedir.

 

Gelişmiş Bir Termal Turizmin Faydaları

 

    Termal turizm, tüm yıl boyunca geliştirilebilen, dolayısıyla mevsimlere göre sezonu kapanmayan bir turizm türüdür. Olumsuz ekonomik sorunlardan da daha az etkilenen bir alandır. Aynı zamanda tıp, otel çalışanı ve uzman personel alımı sayesinde istihdam sağlanır. Gelişmiş özellikler içerisinde yer alan maddelerden birkaçı şöyledir:

 

  • Çalışma kadrosunun yetkin ve alanına hakim uzmanlardan oluşması
  • Ulaşım ve transferin iyi şekilde sağlanması
  • İşletmenin termal havuz ya da havuzlara sahip olması
  • Modern teknoloji kullanımı
  • Güçlü altyapı kullanımı
  • Birden fazla, değişik spor aktivitelerinin yer alması
  • Zengin bir yeme içme mekânlarına sahip olması

 

Biraz kafa dinleyip Bursa’da termal tatil yapmak nasıl olurdu? Henüz bu deneyimi yaşamamış olsam da eminim çok dinlendirici ve huzurlu bir tatil olurdu. Çünkü şehrin doğal güzellikleri düşünüldüğünde Bursa’nın termal kaynakları oldukça öne çıkıyor. Türkiye’de termal turizm denildiğinde akla gelen şehirlerden biri olan Bursa’da çok sayıda termal kaplıca var. En bilinen Bursa kaplıcaları genel olarak Çekirge, Bademli Bahçe ve İnegöl Oylat bölgelerine yayılmış durumda. Hem termal suyun tadını çıkarmak hem de konforlu bir tatil deneyimi yaşamak için Bursa termal otelleri arasından zevkine ve bütçene en uygun olanı seçerek yerini ayırtabilirsin.

 

Termal havuzlar, içme kürleri ya da çamur banyoları gibi farklı alternatifleri değerlendirme şansı sunan Bursa termal kaplıcaları arasında Oylat Kaplıcaları, Kükürtlü Kaplıcası, Eski Kaplıca, Kaynarca Hamamı ve Karamustafa Ilıcası sayılabilir. Şehre gelmişken Bursa’da gezilecek yerlere gitmeyi ve Bursa yemeklerinin tadına bakmayı ihmal etme.

İLETİŞİME GEÇ

Bizimle İletişime Geçin!
© HealthTourkiye
2024